ODBORNÉ UČILIŠTE

AKCIE 2019/2020

11. september 2019 - Návšteva múzea v Poprade

V  stredu 11. septembra žiaci z odborného učilišťa spolu s majsterkami navštívili Podtatranské múzeum v Poprade, kde mali možnosť spoznať historické ľudové remeslá, tkáčstvo, hrnčiarstvo. Po výklade pracovníka múzea si žiaci mali možnosť vyskúšať prácu s hlinou, vyrábali hlinené výrobky a to priamo v múzeu formou tvorivých dielní. Skúsili si prácu na tkáčskom stave a sústruhu.  Žiaci si svoj vyhotovený výrobok z hliny mohli odniesť domov na ďalšie spracovanie.

4. októbra 2019 - Farmárske trhy v Poprade

Dňa 04.10.2019 žiaci OU navštívili farmárske trhy v Poprade. Oboznámili sa s predajom a výrobou originálnych tradičných slovenských výrobkov priamo od farmárov, syry, bryndza, chlieb, med, mäsové výrobky, čaje, bylinky, bezlepkové výrobky, džemy, sirupy, korenie a mnoho iných produktov a to všetko zo slovenskej produkcie. Domáce výrobky a poctivé remeslo nestratili svoju tradíciu, práve naopak, boli veľmi zaujímavé a žiaci si užili príjemnú jesennú atmosféru.

25. október 2019 – „ Október mesiac úcty k starším“

V tomto roku pri príležitosti: „októbra - mesiaca úcty k starším“, sme si uctili našich starkých návštevou priamo v rodinách. Navštívili sme 15 vybraných dôchodcov v osade a potešili ich darčekmi, ktoré sme vyrobili pre nich na odbornom výcviku. Krajčíri ušili a vyrobili voňavé levanduľové vrecúško, cukrári upiekli trvanlivé koláčiky, uvarili domáci mätový sirup a vyrobili mydlá. So starkými sme sa porozprávali a s prianím všetkého dobrého sme sa rozlúčili. Následne sme navštívili aj predsedníčku Klubu dôchodcov vo Veľkej Lomnici p. Ježovú a odovzdali darčeky pre členov klubu.

29. november 2019 - Exkurzia zimného štadióna v Poprade

So žiakmi OU sme sa rozhodli povzbudiť popradské mužstvo hokeja. Uchvátila nás hokejová aréna, nakoľko naši žiaci tam boli prvý krát. Žiaci mohli vidieť, ako trénujú hokejisti HK Poprad, ktorých večer čakal zápas s Trenčínom  a akú výstroj k tomu potrebujú. Tréning bol veľmi akčný a rýchly. Cieľom bolo poukázať, ako sa dá tráviť voľný čas a zanechať pozitívnu skúsenosť s hokejom a zimným štadiónom. Unavení a vymrznutí vo vlaku domov, sme už uvažovali, kedy pôjdeme nabudúce.

13. decembra 2019 - Vianočné trhy

So žiakmi sme navštívili vianočné trhy na námestí svätého Egídia v Poprade počas adventu. Videli sme množstvo predajných stánkov s pestrým sortimentom, predovšetkým ľudových remeselníkov, predajcov s vianočným tovarom a rôznymi dekoráciami. Najviac nás však zaujala krásna vianočná výzdoba.

16. december 2019 - Divadelné predstavenie

Dňa 16.12 .2019 žiaci OU divadelné predstavenie v Spišskej Novej Vsi, Marína Havranová. Hra prostredníctvom príbehu mladej odvážnej Maríny Havranovej zobrazuje revolúciu na území Slovenska v rokoch 1848-1849. Žiakom sa predstavenie veľmi páčilo a už sa tešia na ďalšiu kultúrnu akciu.

20. december 2019 - Vianočné posedenie

Atmosféru Vianoc sme si priblížili a vianočné tradície sme si so žiakmi OU upevnili vianočným posedením. Pri sviatočne prestretom stole, kde nechýbal šalát a rezeň, sme si spoločne priblížili tradície Vianoc. Zároveň sme žiakom odovzdali darčeky, ktoré ich veľmi potešili.

29. január 2020 - Hrebienok

Aj tento rok sa pani učiteľky OU spolu so svojimi žiakmi vybrali na pešiu túru na Hrebienok. Tak, ako iných turistov ich lákala návšteva ľadového dómu, ktorý sa tento rok niesol v téme Katedrála Notre-Dame, tiež nazývaná ako Chrám Matky Božej v Paríži. Žiaci sa dozvedeli hneď niekoľko zaujímavostí. Katedrála je zaradená medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Postavená je v gotickom štýle, o časť svojej krásy však prišla po požiari 15. apríla 2019. V Tatranskom ľadovom dóme sa nám predstavila kópia nádhernej západnej fasády, kde sa nachádzajú tri hlavné vchody, nad prostredným dominuje vitrážové okno rozetového tvaru. Nad hlavnými vchodmi sa týčia dve predné hlavné veže slúžiace ako zvonice. Táto majestátna ľadová stavba, rozhodne stála za návštevu.

31. január 2020 - Imatrikulácia

Ako je už zvykom pred odovzdávaním polročného vysvedčenia, žiakom OU spoločne s majsterkami sme pripravili program spojený s plnením úloh, ktoré museli žiaci prvého ročníka – služby a domáce práce splniť aby boli slávnostne prijatí do cechu čiže imatrikulovaní. Pri plnení úloh sa najlepšie darilo Vanese Čonkovej.

14. február 2020 - Valentívske srdce

Deň zaľúbených sme si priblížili so žiakmi OU zaujímavou a pestrou výstavkou dňa  14. februára 2020 na pôde OU, kde mali možnosť žiaci odboru potravinár, služby a domáce práce ako aj krajčíri predviesť svoju šikovnosť, zručnosť a preniesť to do podoby či už napečených, vyšitých, kreatívne vyrobených sŕdc. Všetky srdiečka, malé a či veľké potom mladší žiaci ohodnotili a svojím hlasom označili to najkrajšie.  Nakoniec nasledovalo sčítanie hlasov a vyhodnotenie. Prvé tri miesta boli odmenené vecnými cenami. Najviac sa žiakom páčilo svietiace srdiečko ktoré vytvoril žiak odboru: krajčír Jakub Čonka.

Zajtra (Pondelok 13.5.2024)
Anna Kristína Polhošová (V.B)