AKCIE ŠZŠ 2023/2024

Tkanie na kartóne v VII.A triede

Tkanie na kartóne v VII.A triede

Netradičná hodina na predmete : Pracovné vyučovanie.

Je dôležité podporovať žiakov v objavovaní a prehlbovaní ich vášní, záujmov a talentu . Výhodou tejto techniky je, že môžeme pri nej využiť nielen nové textilné materiály, ale aj rozličné odpadové kúsky z bavlnených, vlnených alebo syntetických nití.

Postup:

Z hrubšieho kartónu si vystrihneme 1 kus o rozmere 11 x 20 cm.  Pravítkom nameriame pravidelné rozostupy po 1 cm, spolu 9 zástrihov, ktoré sme spravili pomocou nožníc. Jednotlivé strihy na hornej a dolnej strane by mali byť oproti sebe.  Na osnovu použijeme bavlnku na vyšívanie. Osnovu naťahujeme nasledovne. Na prvom strihu necháme na rubovej strane dlhšiu bavlnku. Takto natiahneme všetkých 9  nití osnovy. Zauzlíme na rubovej strane oba konce bavlnky. Obrázky tkáme farebnými bavlnkami.  Pri tkaní používame dlhšiu ihlu s navlečenou bavlnkou. Tkáme tak, že prevliekame bavlnku raz pod niťou osnovy a raz nad osnovnou niťou, v nasledujúcom rade ideme vždy naopak. Tam, kde sme v predchádzajúcom rade išli pod niťou, ideme nad a tam, kde sme išli nad niťou, ideme pod ňou. Novú niť pridávame tak ,že oba konce zviažeme na rubovej strane v strede osnovy.  Nite nechávame trocha trčať, odstrihneme ich až po dokončení celého obrázku.   Bavlnky sa snažíme nezaťahovať, aby sa nám osnova nezužovala a jednotlivé riadky stláčame k sebe, aby bola tkanina, čo najhustejšia. Na záver necháme poslednú niť dlhšiu a na rubovej strane prestrihneme nite osnovy a zviažeme spolu na koncoch po dve, aj s prvou a poslednou bavlnou.

Drahomíra Popracová

vyučujúca učiteľka