• Zvýšenie efektivity vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením 2016

• Názov projektu: Škola na dotyk

Cieľ projektu :

Cieľom projektu  bolo zmeniť každú klasickú bielu tabuľu na interaktívnu a tým spestriť a zvýšiť efektivitu   vzdelávania žiakov, zvýšiť záujem žiakov o preberané učivo. Vďaka tomu si žiaci osvojujú danú látku pestrou multimediálnou formou, im blízkou. Opakovane si prehrávajú experimenty a pozorujú modelové fyzikálne javy v rovnakej forme, ako im boli sprostredkované na vyučovaní. Učiteľ bol  oslobodený od písania, či kreslenia na tabuľu a získaval časový priestor pre iné zaujímavé aktivity - experiment, pozorovanie modelových javov a podobne. Vďaka tomuto softvéru učiteľ   netrávi dlhé hodiny nad tvorbou pracovných listov,  pretože multimediálna tabuľa ( prezentácie, interaktívne CD..... )  obsahuje všetky látky a informácie, ktoré si učiteľ môže želať.

Cieľom  v spojení s interaktívnou tabuľou  sa dosiahla efektívnosť vzdelávania a plná pozornosť  žiakov.

Vďaka interaktívnej tabuli majú žiaci :

- všetky témy  obohatené o množstvo animácií, videozáznamov, náčrtkov, fotografií a

doplnené o zaujímavosti z histórie,

- grafické animované modely, videozáznamy a obrázky napomáhajú ľahšiemu zapamätaniu si

učebnej látky,

- učebné látky  spracované prehľadnou formou,

- zaradené problémové úlohy,  ktoré  nútia žiakov aktívne uplatňovať  osvojené poznatky a

uvedomovať si vzájomnú súvislosť faktov,

-  možnosť väčšej pozornosti učiteľa.

Dosiahli  sme, že žiak :

- nie je   len pasívnym prijímateľom hotových poznatkov od učiteľa alebo z kníh, ale na ich

získavaní sa  podieľa  prostredníctvom vlastnej skúsenosti,

- je nadšení má  motiváciu, je súčasťou diania v triede,

- získava nové  impulzy pre všetky zmysly,

- podieľa  sa na spoluvytváraní hodiny,

-  viac tvorí a je  aktívny,

-  preruší  prácu podľa vlastnej potreby a opätovne sa  k nej dokáže vrátiť,

- dokáže  sa vrátiť späť k preberanému učivu, ktorému neporozumel,

-  má možnosť sebakontroly a následnej opravy,

-  prežíva pre neho tak potrebný zážitok z úspechu a radosti z práce.

Dôležité je, že žiaci postupne začínajú mať záujem o vyučovacie hodiny  ako fyzika, chémia, ktoré sú náročné na pochopenie dejov a javov. Pre mladších žiakov je veľkým prínosom, že môžu pozorovať napr. ako funguje ľudské telo, kolobeh vody........

Cez prestávky si žiaci trénujú pozornosť, pamäť, logické myslenie, motoriku a to hraním pexesa a rôznych edukačných hier.

Najdôležitejšie je, že to trvalá mobilná učebná pomôcka ktorú môžu využívať žiaci bez rozdielu veku.