• Enviroprojekt 2013

•    Názov projektu

Staroveké vedomosti prírody

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu vyhlasuje každoročne grantové výzvy na podporu inovatívnych foriem a metód vzdelávania. Naša škola  získala grant na realizáciu zážitkového a aktivizujúceho vzdelávania v oblasti environemntálnej výchovy.

Cieľom projektu bolo zriadenie záhrady, ako učebnej pomôcky pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, čo považujeme ako jedno z pozitívnych riešení. Záhrada by mala fungovať, ako zvláštny druh lekárne kde sa žiaci vrátia do „ staroveku  “ a čoskoro objavia magické sily prírody v podobe liečiv – byliniek a jedlých plodov. Chceme prepojiť teóriu s praxou, s videním, ohmataním, ovoňaním, ochutnaním – vlastne zážitkovým učením, kde žiak bude aktívnym.

Zrealizované aktivity :

I etapa :

Máj 2013

-  propagácia projektu a rozpracovanie úloh

II. etapa :

Jún 2013

- získavanie vedomosti a poznatkov prostredníctvom internetu, prezentácií,

- spracovanie materiálov, výstavka v priestoroch školy – envirotabule o jedlých drevinách a bylinkách,

- nákup byliniek a jedlých kríkov – učitelia biológie, koordinátor environmentálnej výchovy, školník, žiaci,

- výsadba byliniek ( aromaterapeutický ostrovček a bylinkový záhon ), jedlých kríkov, zriadenie jazierka  – učitelia pestovateľských prác, biológie, žiaci, koordinátor environmentálnej výchovy, školník, rodičia,

- zhotovenie hotela pre hmyz  z odpadového materiálu – učitelia pracovného vyučovania, žiaci, vlastivedy, vecného učenia školník,

- návšteva Ekofarmy – žiaci a  učitelia.

III. etapa:

Júl 2013 – august 2013

- vytvorenie pracovných tímov – hliadky zelene – starostlivosť počas prázdnin – žiaci, učitelia, školník, rodičia.

IV. etapa:

September 2013

- príprava workshopu ( letáky – pozvánky, informačné bulletiny…..) žiaci, učitelia výtvarnej výchovy, slovenského jazyka, koordinátor environmentálnej výchovy.

V. etapa:

Október 2013

- zber byliniek a plodov, príprava sušených zmesí na čaj, zmesi na výrobu mydiel, olejčekov, šampónov a prírodných liečiv, samotná výroba – žiaci a učitelia biológie, vlastivedy, vecného učenia, koordinátor environmentálnej výchovy,

- workshop – učitelia, koordinátor environmentálnej výchovy, rodičia, žiaci, žiaci miestnej školy, verejnosť,

- spracovanie Prvej detskej encyklopédie našej záhrady – žiaci pod vedením učiteľov výtvarnej výchovy, slovenského jazyka,

- vytváranie projektov  a nových učebných pomôcok a dekoratívnych predmetov z odpadového materiálu.

November 2013

-vyhodnotenie projektov, výtvarných diel, dekoratívnych predmetov… - žiaci a učitelia.