• Zdravie a bezpečnosť v školách 2016

• Názov projektu : Svet zdravia

Cieľ projektu/základné priority:  Zvýšiť informovanosť, praktické zručnosti detí, ako si udržať zdravie, zlepšiť duševné zdravie a stravovacie návyky. Využívať v edukačnom procese kreatívne aktivity súvisiace s motiváciou na zvýšenie záujmu žiakov primárneho vzdelávania o zdravý životný štýl a  uplatňovať nové trendy v oblasti výživy, podporovať pozitívne účinky ovocia a zeleniny na ľudský organizmus. Utvárať pozitívny vzťah ku konzumácii ovocia, zeleniny a posilňovať správne hygienické návyky súvisiace so stolovaním. Hlavne žiakom a rodičom poskytnúť informácie ako predchádzať respiračným chorobám, rôznym alergiám a ako si ošetrovať poranenia.  Zvýšiť informovanosť, praktické zručnosti detí, ako si udržať zdravie, zlepšiť duševné zdravie a stravovacie návyky. Využívať v edukačnom procese kreatívne aktivity súvisiace s motiváciou na zvýšenie záujmu žiakov primárneho vzdelávania o zdravý životný štýl a  uplatňovať nové trendy v oblasti výživy, podporovať pozitívne účinky ovocia a zeleniny na ľudský organizmus. Utvárať pozitívny vzťah ku konzumácii ovocia, zeleniny a posilňovať správne hygienické návyky súvisiace so stolovaním. Hlavne žiakom a rodičom poskytnúť informácie ako predchádzať respiračným chorobám, rôznym alergiám a ako si ošetrovať poranenia.

Cieľ projektu/základné priority:

Problémom je, že žiaci našej školy nepoznajú možnosti a spôsoby, ako si prakticky udržiavať  stravovacie návyky, zdravý životný štýl a duševné zdravie. Žiaci našej školy pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia, nemajú vytvorené takmer žiadne základné podmienky na podporu a ochranu zdravia. Do školy chodia často  chorí ( prechladnutia, kašle, zapálené rany, časté bolesti zubov). Často sa stáva, že deti v škole zvracajú, majú bolesti brucha, čo je spojené so zlou životosprávou. Rodičia nevenujú dostatočnú pozornosť správnej životospráve a deti nemajú ani dostatok príležitosti a možnosti  si tieto veci osvojiť. Mnohé desaťročné deti si nikdy nečistili zuby, uši....Okrem jablká  ( školská desiata ) nepoznajú takmer žiadnu chuť iného ovocia a zeleniny už vôbec. Keď je jablko trocha obité zväčšia končí v koši, pretože si myslia, že už sa nedá zjesť a je pokazené.  Aj keď žiaci majú niekedy centy,  nevedia a ani nemajú predstavu čo stojí kus ovocia či zeleniny , tak si ho  ani nekupujú.  Deti nevedia a ani si neuvedomujú, že rôznym respiračným chorobám, alergiám, bolestiam zubov sa dá predchádzať,  rana sa dá ošetriť aby nehnisala.

Stručná charakteristika projektu:

Projektom sa zmenilo hlavne to, že väčšina mladších  žiakov si prestala do školy nosiť lacné malinovky, sladkosti. Čiastočne sa znížila chorobnosť žiakov ( prechladnutia, kašle...). Jednotlivé triedy si na jar plánujú vytvoriť zeleninové záhony.