• Enviroprojekt 2016

• Názov projektu: Voda

Téma: Voda a my

Cieľom projektu bolo:

Dokázať žiakom, že kvalitná voda je zdrojom kvaltného životného prostredia a zdravia obyvateľstva, že  medzi kvalitou vody, kvalitou životného prostredia a vzťahom spoločnosti k nej existuje veľmi úzky vzťah. Žiadna cenová regulácia sama o sebe však nevedie spoločnosť k cielenej starostlivosti o vodu a vodné zdroje.

Našim cieľom bolo a je naďalej pokračovať vo zvyšovaní a prehlbovaní environmentálneho povedomia našich žiakov a to tým, že im ukázali a naučili , ako a prečo  šetriť vodou, prečo nemôžu používať znečistenú vodu v bežnom živote ( pranie, kúpanie....) a následne ako netradične recyklovať vyzbieraný odpad  pre ekologickejšiu budúcnosť našej školy.

Všetky stanovené ciele projektom boli splnené.

Environmentálne zámery školy na celkové obdobie a na nasledujúce roky:

Rozširovanie  zavlažovacieho  systému  školskej záhrady - zamerať sa na odpadový materiál ( rôzne nádoby, vyhodené súdy, fľaše.........).

Pravidelné monitorovanie a čistenie miestneho potoka – udržať vytvorené vodné  hliadky, v rámci environmentálnej výchovy monitorovanie, čistenie miestneho potoka podľa potreby a pri príležitosti  svetového  dňa vody  v spolupráci  s obcou usporiadať akciu  ( propagácia, vyčistiť miestny potok......)

Znižovanie spotreby vody – pravidelným kontrolovaním a vedením žiakov, zamestnancov školy.

Sledovanie vody v teréne – vykonávanie meraní jednoduchými metódami v rámci vyučovacích predmetov ( fyzika, chémia, zemepis....).

Konkrétne ciele enviroprojektu pre rok 2016 boli splnené.  S týmito cieľmi budeme pracovať a aktualizovať ich podľa potreby aj v budúcich rokoch.

Aktualizácia environmentálneho programu školy ako súčasť školského vzdelávacieho programu.

Implementácia témy recyklácie odpadu a dobrovoľnej skromnosti ako súčasť environmentálnej výchovy a koncepcie trvalo udržateľného života – trvalo udržateľnej školy, do vyučovacieho procesu.

Tvorba učebných materiálov a pomôcok na tému recyklácia ( triedenie odpadu ) a šetrenie vodou a starostlivosť o miestne toky v rámci vzdelávacieho programu pre všetky ročníky.

Využitie malých moderných, prenosných laboratórií pri tvorbe mobilnej a multifunkčnej učebnej pomôcky. Čistou, priezračnou vodou zmeníme obyčajné prostredie na neobyčajné.

Zber, triedenie a recyklácia odpadu – triedenie odpadu z desiat z okolia školy.

Súťaž žiakov i zamestnancov školy o najefektívnejší nápad udržiavania čistoty v miestnom  potoku s využitím  recyklovaného plastového odpadu, pod názvom: „Ekodizajn  v miestnom potoku  – aj plastová fľaša môže zažiariť!“

Šetrenie pitnou vodou  – ekovoda = balzam pre oči, prírodu i rozpočet.

Zostavenie  trvalej učebnej pomôcky –   malé, prenosne laboratórium v kufríku pre dynamickejší rozmer a propagáciu školy – zakúpené Aquanal  ( malé prenosné laboratórium ).